יוגה

אני מלמדת כיתות יוגה בשיטת ב.ק.ס איינגר, ומסייעת למטופלים שלי להבריא בעזרת יוגה טיפולית

איינגר הפך את היוגה המסורתית למדע מדויק תירגול עם דגש רב על אליינמנט של חלקי הגוף השונים בכל תנוחה.
אני משתמשת באביזרים כגון שמיכות ובלוקים וסולסטרים המסייעים למתרגל לבצע את התנוחות גם אם אינו מיומן או אם גופו נוקשה.
אני שמה דגש רב על נשימה ועל תועלות שונות לאברים הפנימיים שכל אחת מהתנוחות מעניקה למשל שיפור תפקוד הכליות בתנוחות בהן מתבצעות כפיפות לאחור וסחיטת הכבד בתנוחות פיתולים.

 • היוגה מחזקת את הגוף כולו
 • מאזנת את צד ימין של הגוף עם צד שמאל
 • מזרימה דם כנגד כוח הכבידה
 • מגמישה מפרקים ומאריכה את השרירים

יוגה ואני

לעולם לא אשכח את שיעור היוגה הראשון שלי בהיותי כבת 17 כיתה י"ב בתיכון רוטברג רמת השרון. מאז ומתמיד הייתי ילדה-נערה מאד אקטיבית ואתלטית. התעמלות קרקע, שחיה, אתלטיקה קלה לאורך כל שנות ילדותי. כשהציעו יוגה כחוג בתיכון, הצטרפתי. בסוף אותו שיעור ראשון המורה שמה אותנו בתנוחת ההרפיה המלאה של סוף שיעור "שוואסנה", תנוחת המת בסנסקריט. כאשר קמנו מהתנוחה, הבנתי שלראשונה בחיי חוויתי הרפיה עמוקה, מצב של ריחוף בין ערות לשינה. חשתי והרגשתי כל כך טוב שידעתי שארצה לחוות שוב ושוב את החוויה הזו.

בזמן שהותי בנפאל המשכתי לתרגל עם מורה הודי ונהניתי מאוד. במהלך שירותי הצבאי התחלתי לתרגל במרכז שיוננדה בדרום ת"א. כשעברתי להתגורר בלוס אנג'ס ב1986, חברה טובה לקחה אותי לשיעור ראשון במרכז היוגה של ב.ק.ס. איינגר. גם בשיעור ראשון זה חוויתי חווית "וואו". הייתה זו הפעם הראשונה שתרגלתי עם עזרים כגון הבולסטר, חגורה, בלוקים מעץ ושמיכות תומכות. יצאתי מהשיעור בהרגשה של התארכות, כאלו גבהתי בשניים-שלושה סנטימטרים, ושקט פנימי בלב ובראש שכמותו לא חוותי זמן רב.

במשך 20 שנות שהותי בלוס אנגלס, תוך כדי 4 שנות לימוד של הרפואה הסינית ושני הריונות המשכתי לתרגל בהנאה ושמחה גדולה. עד היום כאשר אני מגיעה לתרגול בין אם לסטודיו שלי או של מוריי הנפלאים, תמיד יש לי תחושה של חזרה הביתה.

היוגה ומקורותיה
המילה יוגה נגזרת מן השורש יוג' בסנסקריט שפירושו:
 • לקשור
 • לצרף
 • לרתום
 • למקד את תשומת הלב
 • לשתף
 • לאחד גוף-נפש
 • לאחד את התודעה עם המודעות

היוגה עוזרת למקד את תשומת הלב, את הרצון ואת הרגשות ולהביא לאיזון המאפשר לאדם להתבונן בחיים בכל ההיבטים במידה שווה ושלווה.

היוגה היא אחת משש האסכולות המסורתיות בפילוסופיה ההודית. היא נבדקה והפכה לשיטה ע"י פאטאנג'אלי ביצירתו הקלסית, היוגה סוטרה, הכוללת 185 יאמרות קצרות אך רבות משמעות. עלפי החשיבה ההודית הכל רווי ברוח אוניברסלית עילאית (אלוהים) שהרוח האנושית מהווה חלק ממנה. שיטת היוגה נקראת כך משום שמטרתה הסופית היא להביא לאיחוד בין האלוהי לאנושי ובכך להבטיח שחרור, שחרור ממגע עם כאב וצער שהן מנת חלקו שהאדם.

"היוגה היא שיטה שבא נרגע המיינד mind חסר המנוחה והאנרגיה מופנת לערוצים קונסרוקטיביים. כמו נהר אדיר שמנווט כראוי בעזרת סכרים ותעלות, הוא יוצר מאגר מים עצום שמספק עוצמה רבה לתעשייה ולקיום האדם, כך גם המינד הנשלט יוצר מאגר של שלווה ויוצר אנרגיה רבה להתרוממות הרוח האנושית" ב.ק.ס איינגאר.

שלבי היוגה
פאטאנג'לי מונה את האמצעים הבאים כשמונת השלבים של היוגה במסע לחקר הנשמה והם:
 1. יאמות – חוקי המוסר (התנהגות ודיבור)
 2. ניאמה – הטהרות ע"י משמעת עצמית
 3. האסנות – התירגול. זוהי היוגה הפיזית בכדי לחזק את הגוף במסעו
 4. פראניימה – שליטה בקצב הנשימה, תרגילי נשימה, שליטה בנשימה עוזרת לשליטה במחשבה
 5. פראטיהרה – התכנסות פנימית
 6. דהאראנה – ריכוז
 7. דהיאנה – מדיטאציה
 8. סאמאדהי – מצב של מדיטאציה עמוקה שבה חוווים שחרור מהעולם הגשמי ואיחוד עם האלוהי

זוהי סקירה קצרצרה של היוגה, תולדותיה והפילוסופיה העומדת מאחוריה. בכוונתי רק לעורר את סקרנותכם, לחקור את הפילוסופיה ההודית העמוקה ולהמחיש כי התרגול הפיזי המתרחש בשיעורי היוגה הוא רק קצה המזלג לעולם הרבה יותר מלא, עשיר ורחב של היוגה.

אנא השתמשו בעמוד צור קשר להרשמה לשיעור ברמת השרון ובתל –אביב

li style="direction: rtl;"