top of page

הרפואה הסינית מתבססת על הספר הראשון (התנ"ך שלה) HUANG DI NEI JING אחד הספרים העתיקים בעולם, בערך בן 5,000 שנה הוא הספר לרפואה הפנימית של הקיסר הצהוב, בשמו המקורי הואנג טי נאי צ'ינג סו וואן, הוא רישום של שיחה בין קיסר לבין רופא החצר שלו, צ'י בו ועם אנשי חצר אחרים. הספר מהווה בסיס לרפואה הסינית. על מה הקיסר והרופא שלו דיברו? על איך לייצר בריאות טובה ואריכות ימים. הם שוחחו על תיאורית היין ויאנג, ו-5 האלמנטים: אדמה, אש, עץ, מים, מתכת. הקיסר ושריו משוחחים על האדם כמיקרוקוסמוס (יקום קטן) כמראה למאקרוקוסמוס (יקום גדול) אותם התהליכים המתרחשים במקביל לדוגמא: השמש מחממת את פני האדמה, זו היכולת של הגוף לחמם את פני השטח של הגוף - פעולה של מערכת החיסון. השיח על יין ויאנג מתאר תנועות של התכווצות והתרחבות, כמו רוב התהליכים בגופנו, והראשון שבהם פעימות הלב והנשימה. הזנה ופליטת פסולת.

דיקור סיני מתבצע על ידי שימוש במחטים חד פעמיות, דקות כשערות, המוחדרות לנקודות ספציפיות על הגוף. הרופאים הקדמונים שרטטו מפות של ערוצי אנרגיה, הם המרידיאנים, ומיפו אותן לתריסר האיברים הפנימיים החשובים ביותר: לב, ריאה, מעטפת הלב, כבד, טחול, כליות, קיבה, מעי-דק, מעי גס, כיס מרה ושלפוחית השתן, ערוץ מרכזי עמוד שדרה, ומרכזי קדמי. בנוסף ישנם עוד ערוצים ותתי ערוצים המתייחסים לאנרגיות עמוקות יותר.

 

על ידי סטימולציה של העור (האיבר הגדול בגופנו) רקמת הפאשיה (רקמת חיבור בין העור לשריר) ורקמת שריר, עם המחט או עלומת האור של הלייזר הרך או חום המוקסה, אנחנו מייצרים סטימולציה לפעולות ביולוגיות טבעיות. הדיקור מפעיל את המערכת העצבית האוטונומית שלנו ומאפשר שחרור של נוירוטרנסמיטורים כגון דופמין ואדרנלין, סרוטונין ועוד. לנוירוטרנסמיטורים האלו יש השפעה עצומה על כל תהליכי החיים בגופנו, מעיכול, תנועה הפקת אנרגיה ופליטת פסולת.

בגלל ההשפעה המיטיבה של הדיקור גם בראי ההסתכלות הסיני וגם מבחינת רפואה מערבית הוא יכול לטפל: בעיות אורטופדיות, מחלות פנימיות, מחלות כרוניות, כאבי ראש, מיגרנות, סחרחורות, הפרעות במערכת העיכול, מערכת חיסונית חיזוק ותמיכה, דלקות חוזרות ונשנות של גרון ואוזניים, תמיכה בטיפולים אונקולוגיים, עייפות, פיברומיאלגיה, כאב ממקור לא ידוע, תופעות גיל המעבר, מחלות גניקולוגיות, בעיות פריון נשיות וגבריות, מחלות פרקים, שיקום לאחר אירועים מוחיים ועוד.

הנה כמה קטעים ולינקים, ממש על קצה "המזלג", למחקרים רפואיים וההשפעות המיטיבות של הדיקור:

1. קטע מתוך מאמר שנכתב ע”י Dominic P. Lu, DDS, LicAcu1 and Gabriel P. Lu, MD, MA, PhD:

״It took almost 300 years for Europe and 400 years for the United States to finally appreciate the

 therapeutic value of acupuncture. Findings from basic medical research that acupuncture stimulation causes a release of endorphins, serotonin, enkephalins, and γ-aminobutyric acid (GABA; a major inhibitory neurotransmitter of the brain), norepinephrine, and dopamine helped to explain the acupuncture effect on a biomedical and pharmacological basis that was acceptable to the Western medical establishment.״

2. Control Pain & Heal Faster with Your Brain | Huberman Lab Podcast #9

בדקה ה57, דר הוברמן מדבר על מחקרים מדעיים שנעשו עם דיקור וההשלכות המיטבות מבחינה נוירולוגית על גוף האדם.

3. neuroanatomical basis for electroacupuncture to drive the vagal–adrenal axis 

דיקור יפני

 

אבחון נעשה דרך מישוש ומגע באזורים שונים בבטן צוואר וגב, אזורים אילו נקראים אזורי רפלקס, דרכם אנו פועלים לייצר הרפיה באזורים מתוחים, הגברה  של זרימת דם באזור לפעמים חימום האזור במוקסה (צמח מיוחד, ראה בהמשך). הדיקור נעשה עם מחטים דקות מאד. שיטה מצוינת לשחרור כאבים. וקבלת פידבק מיידי מהגוף.

מאסטר דונג

 

מאסטר דונג נולד ב-1916, שייך למשפחה שדורות רבים עסקו ברפואה הסינית ובדיקור. הוא פתח את המרפאה הראשונה שלו בגיל 18 לאחר שלמד את הערוצים הנקודות המיוחדות למשפחתו. קיבל תואר מאסטר לאחר שטיפל בקיסר סין ואשתו. ההערכה היא שמאסטר דונג טיפל במעל 400,000 איש. הדיקור שלו עוצמתי ביותר ואני משתמשת רבות בסגנון שלו.

 

דיקור אוזן (אוריקולותרפיה)

שיטת טיפול זו מבוססת על הרפואה הסינית בסין  ומשם התפשטה לשאר מדינות המזרח, לארצות הברית ולאירופה. בשנת 1953 בליון דר' פול נוג'יה ראה סימנים כהים על אוזני מטופלים שהגיעו למרפאתו ואלו סיפרו לו שהיו אצל הגברת מרי שנחשבה למכשפה מפורסמת באותה תקופה שהייתה צורבת את האוזן עם ברזל חם לכאבי סיאטיקה (גב תחתון ורגל) קשים, הטיפול היה מוצלח ביותר. הדבר עורר את סקרנותו דל דר נוג'ייה והוא החל במחקר רפואי מעמיק על האוזן  והקשרים הנוירולוגיים שלה והשפעות על גוף האדם. אחד מהרגעים החשובים בעבודתו שהוא ראה את "האדם (עובר) באוזן" ופתאום המפה נהייתה ברורה והגיונית. במפת האוזן יש ייצוג לכל האיברים הפנימיים, הגפיים עמוד השדרה, והמוח על חלקיו השונים. בנוסף נקודות לציר ההורמונלי ולהרגעה של גוף ונפש האדם.

 

כוסות רוח והקזת דם

 

כוסות רוח היא השיטה קיימת אלפי שנים בסין, בתחילה השתמשו בכוסות מבמבוק, ואז עברו לזכוכית. ברוסיה ופולין השיטה תפסה פופולריות גדולה. בקליניקה אני משתמשת בכוסות זכוכית או פלסטיק, וגם כוס סיליקון לפנים. הכוסות מעולות להתקררויות, שיעול, וכאבים אורטופדיים. הכוס לפנים מצוינת להזרמת דם וחידוש עור הפנים.

הקזת דם היא שיטה עתיקה כמו דיקור, ההקצה מתבצעת עם עט דיקור לסוכרתיים, כמעט ללא כאב, משתמשים בשיטה לטיפול בכאביים עקשניים, וטיפולי ורידים ודליות ברגליים.

 

טייפ קינזיו Kinesio Taping

שיטה נפלאה לסיום טיפול בכאביים אורטופדיים. השיטה פותחה ע"י דר קנזו ביפן. הטייפ מודבק על המפרקים שונים, קרסוליים, ברכיים, אגן, גב, מפרקי כך היד, מרפקים וכתפיים, גם להעתיק תמיכה דינמית, ללא הגבלת תנועה, וגם עזרה בתנועת הלימפה לריפוי מהיר יותר של דלקות וכאבים.

DSC02573.jpg
bottom of page